Suporterii Olimpiei atacati la Baia Mare!
Politistii maramureseni i-au amendat doar pe satmareni
Traditionala rivalitate dinntre galeriile echipelor FC Baia Mare si Olimpia si-a consumat ieri inca un episod. Chiar daca echipa a fost vinduta in iarna la Simleu, baietii din galeria Olimpiei au vrut sa le demonstreze vecinilor ca spiritul Commando Oli n-a murit. Si la partida de ieri de la Baia Mare dintre FC-ul maramuresean si Olimpia a facut deplasarea si o parte a galeriei satmareane formata din 60 de fani Oli. Daca pe parcursul partidei in incinta stadionului nu au fost probleme intre galerii, doar celebrul deja dialog de la distanta cu bannere si injuraturi, in schimb lucrurile s-au complicat dupa meci, la gara, cu o ora inainte de plecarea trenului personal de la 19.40 spre Satu Mare. “Mai era o ora pina la plecarea trenului si baietii stateau in gara. Pina acolo am fost escortati , dar la gara nu am mai avut nicio protectie. Pe la 18.30 ne-a atacat cu pietre un grup din galeria baimarenilor pe care politistii l-au lasat sa se apropie. Noi i-am fugarit si dupa ce am crezut ca lucrurile s-au linistit au aparut politistii de la TF si ne-au luat la intrebari” ne-a spus liderul suporterilor Olimpiei, Ciprian Bretan. Acesta povesteste ca si alti satmareni au avut probleme la un restaurant de linga stadion: “s-au refugiat in bucatarie ca sa scape de baietii din galeria FC -ului”, a spus Bretan. In urma altercatiei de la gara un suporter satmarean s-a ales cu o rana la mina , iar altii cinci cu …amenzi. “Aici a inceput problema. Ca ne-au luat doar pe noi iar baimarenii care ne-au atacat au disparut. Pe baietii mei i-au dus sa dea declaratii la Politia TF si au fost amenintati ca vor fi tinuti acolo pina dimineata daca nu semneaza procesele verbale. Pe mine, care eram demult in alta parte la masina m-au luat mascatii in duba in timp ce ieseam de la WC , m-au dus la gara de unde un anume domn politist Mandi Zoltan mi-a intins in fata un proces verbal si m-a intrebat daca recunosc…” a mai povestit Ciprian Bretan care a refuzat sa semneze procesul verbal.” Mi-au spus ca au martori care m-au vazut alergind dupa baimareni. Degeaba i-am explicat ca am de doi ani spondiloza si ca n-am mai fugit de atunci nici macar un metru ca n-a vrut sa auda. E clar ca au vrut sa ne scoata pe noi tapi ispasitori” ne-a mai spus Ciprian Bretan care e hotarit ca luni sa mearga in audienta la comandantul Politiei Maramures . “Vrem sa le demonstram ca nu noi am fost vinovati ci atacati si provocati, si mai mult sa le aratam modul superficial in care politistii de la gara au tratat situatia“ a incheiat liderul suporterilor satmareni. Pina la urma galeria Olimpiei a prins Personalul de 19.40 si pina la Satu Mare n-a mai avut parte de alte surprize.
[Florin Muresan / GNV]
Suporterii Olimpiei, atacați la Baia Mare!
Tradiționala deja rivalitate între galeriile echipelor FC Baia Mare și Olimpia Satu Mare și -a consumat ieri încă un episod. Chiar dacă echipa a fost vîndută în iarnă la Åžimleu, băieții din galeria Olimpiei au vrut să le demonstreze vecinilor că spiritul Commando Oli n-a murit. La partida de ieri de la Baia Mare, dintre FC-ul maramureșan și Olimpia, a făcut deplasarea și o parte a galeriei sătmărene, formată din 60 de fani Oli.
Dacă pe parcursul partidei în incinta stadionului nu au fost probleme între galerii, doar celebrul deja dialog de la distanță cu bannere și înjurături, în schimb lucrurile s-au complicat după meci, la gară, cu o oră înainte de plecarea trenului personal, de la 19.40, spre Satu Mare. "Mai era o oră pînă la plecarea trenului și băieții stăteau în gară. Pînă acolo am fost escortați , dar la gară nu am mai avut nici o protecție. Pe la 18.30 ne-a atacat cu pietre un grup din galeria băimărenilor, pe care polițiștii i-au lăsat să se apropie. Noi i-am fugărit și după ce am crezut că lucrurile s-au liniștit, au apărut polițiștii de la TF și ne-au luat la întrebări", a spus liderul suporterilor Olimpiei, Ciprian Bretan. Acesta povestește că și alți sătmăreni au avut probleme la un restaurant de lîngă stadion. "S-au refugiat în bucătărie ca să scape de băieții din galeria FC -ului", a mai spus Bretan.
În urma altercației de la gară, un suporter sătmărean s-a ales cu o rană la mînă , iar alții cinci cu amenzi. "Aici a început problema. Că ne-au luat doar pe noi la rost, iar băimărenii care ne-au atacat au dispărut. Pe băieții mei i-au dus să dea declarații la Poliția TF și au fost amenințați că vor fi ținuți acolo pînă dimineața dacă nu semnează procesele verbale. Pe mine, care eram demult in altă parte, m-au luat mascații în dubă, în timp ce ieșeam de la WC și m-au dus la gară, de unde un anume domn polițist Mandi Zoltan mi-a întins în față un proces verbal și m-a întrebat dacă recunosc…", a povestit Ciprian Bretan, care a refuzat să semneze procesul verbal. "Mi-au spus că au martori care m-au văzut alergînd după băimăreni. Degeaba i-am explicat că am de doi ani spondiloză și că n-am mai fugit de atunci nici măcar un metru, că n-a vrut să audă. E clar că au vrut să ne scoată pe noi țapi ispășitori", a mai spus Ciprian Bretan, care e hotărît ca luni să meargă în audiență la comandantul Poliției Maramureș . "Vrem să le demonstrăm că nu noi am fost vinovați, ci am fost atacați si provocați, și mai mult, să le arătăm modul superficial în care polițiștii de la gară au tratat situația", încheiat liderul suporterilor sătmăreni.
[Florin Mureșan/Gazeta Sporturilor]