Radio Cluj a prezentat rezultatele sportului sătmărean la “Sâmbăta Lejeră”

La sediul Direcției Județene pentru Sport și Tineret, redactorul Ioan Vasile Vanea și jurnalistul Florin Mureșan au adus, sâmbătă, în emisiunea Sâmbăta Lejeră de la Radio Cluj, unele dintre cele mai importante personalități ale sportului din Satu Mare, alături de viceprimarul municipiului, Gabor Kereskenyi, care este și președintele Comitetului Director al CSM Satu Mare. Timp de două ore au putut fi ascultate declarațiile făcute de Florin Gal – directorul DJST Satu Mare, Andreea Orosz – căpitanul echipei vicecampioane la baschet feminin CSM Satu Mare, Ramona Igna – antrenor la echipa de judo a CS UNIO, Tibi Csik – antrenorul echipei de fotbal Olimpia Satu Mare și Francisc Csiszar – antrenorul secției de spadă a CS Satu Mare și antrenor al echipei naționale de spadă masculin.

Echipa de fotbal Olimpia mizează pe sătmăreni
Antrenorul echipei Olimpia Satu Mare, Tibi Csik, mizează în continuare pe lotul format din jucători sătmăreni, pentru a promova echipa în liga a 2-a de fotbal. Prezent în cadrul emisiunii Sâmbăta Lejeră, care s-a desfășurat la Satu Mare, antrenorul echipei de fotbal Olimpia Satu Mare, Tibi Csik, a declarat că activitatea sportivă locală a crescut în ultimii ani și fotbalul nu face excepție. El a adăugat că anul trecut a militat pentru aducerea unor sportivi valoroși, din județ, pentru a promova în liga a 3-a. Tibi Csik a adăugat că obiectivul stabilit pentru sezonul următor este clasarea in prima parte a clasamentului in liga a 3-a. Infrastructura sportivă sătmăreană este în curs de dezvoltare, iar stadionul municipal Olimpia este deja în reparații, a declarat viceprimarul municipiului, Gabor Kereskenyi, în cadrul emisiunii Sâmbăta Lejeră, care se desfășoară în prezent la sediul Direcției Județene de Sport și Tineret. El a adăugat că anul viitor obiectivul va avea parte de o investiție majoră pentru ca activitatea sportivă să se poată desfășura în condiții propice dar și pentru a atrage publicul pentru a-și arăta susținerea. Gabor Kereskenyi a arătat că municipalitatea a făcut demersurile necesare pentru a intra în posesia stadionului Unio. Acesta va suferi modificări importante, bugetul alocat proiectului de reabilitare fiind planificat pentru o capacitate de 5.000 de locuri.
[GNV]

Leave a Reply

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

error: Content is protected !!
Susține echipa noastră cu o donație.Donează!
+ +