Olimpia Satu Mare termina sezonul regulat cu o victorie

Azi, 16 aprilie 2022, Olimpia Satu Mare a întâlnit acasă pe Știința Beltiug, în ultimul meci al sezonului regulat. Meciul s-a disputat pe stadionul Someșul pe o vreme ploioasă.

Lulu Dragomir, antrenorul echipei noastre a început această partidă cu următorul unsprezece: Alex Sugar – Alin Gombar, Varga Markusz, Alin Lung, Robert Chifor, Florin Palinceac, Evran Akman, Antonio Gnandt, Claudiu Șoproni, Raul Ștef, Erich Srepler
Rezerve: Vlăduț Duca – Mezei Tamaș, Omar Gonzalez, Mizsei Zoltan, Ioan Rus, Darius Carticicău, Jakab Martin

Olimpia a fost cea care a dictat tempoul jocului având numeroase ocazii de a marca și chiar a făcut-o în prima repriză mai întâi prin Raul Ștef și apoi prin Erich Srepler. Scorul la pauză fiind 2-0 în favoarea Olimpiei.
In debutul celui de al doilea mitan Alin Gombar a majorat diferența pentru trupa lui Lulu Dragomir ca același Raul Stef, marcatorul primului gol, să închidă tabela la 4-0 pentru Olimpia Satu Mare.
Astfel Olimpia Satu Mare termina sezonul regulat pe locul 3 la egalitate de puncte cu Talna Orașu Nou și cu 3 puncte mai puțin față de liderul clasamentului, Energia Negrești Oaș.

8 Turul Micula 14 2 0 12 15:50-35 6

In play-off vor participa primele patru echipe din cele doua serii ale ligii a IV-a Elite. Astfel din Seria A echipele calificate sunt: Energia Negrești Oaș, Talna Orașu Nou, Olimpia Satu Mare si Recolta Dorolț. Din Seria B echipele calificate sunt: Victoria Carei, Viitorul Vetiș, Unirea Tășnad și AS Căpleni.

Echipele vor începe play-off-ul cu următorul punctaj în funcție de locul ocupat în sezonul regulat, astfel locul 1 – 3 puncte, locul 2 – 2 puncte, locul 3 – 1 punct, locul 4 – puncte. Astfel echipa noastră va lua startul in play-off cu un punct unde se vor disputa 7 etape urmând ca echipa clasată pe locul 1 să meargă la barajul pentru promovarea în liga a III-a.