Olimpia Satu Mare la prima înfrângere în județ

Azi, 3 noiembrie 2019, Olimpia Satu Mare a avut programata deplasarea de la Orasu Nou unde a întâlnit pe Talna, într-un joc ce a contat pentru cea de-a XI-a etapa a seriei A a ligii a IV-a.

Meciul a fost arbitrat la centru de către Rareș Vidican ajutat la cele doua tuse de către Alex Corb și Constantin Por. Observator: Vigu Iosif

Nelu Donca, antrenorul galben-albaștrilor a trimis în teren următoarea formula de start: Vlăduț Duca – Gheorghe Filimon, Răzvan Vonet, Ciprian Lauruk, Robert Chifor, Denis Chivari, Resende Kennedy, Paul Bonta, George Lăpușan, Florin Puți (cpt.), Sorin Grigoraș

Rezerve: Alex Sugar – Lakatos Istvan, Mihai Sician, Nagy Leonard, Alin Lung, Srepler Erich, Sergiu Pop

De cealalta parte Talna Orasu Nou a început meciul astfel: Daniel Miclea – Radu Zaharia, Michel Fedorca, Alin Negru, Erdei Matyas, Ioan Boje, Lucian Homorozan, Pajzos Attila, Antonio Pașca, Erdei Sandor (cpt.), Alex Velea

Rezerve: Bute Janos, Alex Târțiu, Dumitru Torz, Kovacs Attila, Adrian Văleanu, Gabriel Macovei, Leonard Mândrut

Meciul a fost unul echilibrat, în minutul 15 George Lăpușan reușește sa dribleze doi fundași adverși însa ultimul îl agață în suprafața de pedeapsa dar arbitrul lasă jocul sa continue. Talna reușește sa deschidă scorul în minutul 40 printr-un contraatac, faza suspecta de offside. Astfel la pauza Talna Orasu Nou – Olimpia Satu Mare a fost 1-0.

La reularea jocului in minutul 50 cei de la Talna inscriu din nou cu un sut frumos de la 25 de metri ca mai apoi sa urce scorul la 3-0.

In minutul 74 Olimpia reduce din diferența în urma unei centrări a lui Florin Puti care îl găsește în careu pe Sorin Grigoraș, acesta înălțându-se peste apărarea adversa înscrie cu capul. Olimpia revine astfel pe final la cârma jocului și în minutul 87 Razvan Vonet speculează o bâlbâiala în apărarea adversa și înscrie pentru 3-2. In minutul 90, tot în urma unei bâlbâieli în careul celor de la Talna, Olimpia înscrie însa tusierul, Constantin Por ridica fanionul semnalizând offside.

Talna Orasu Nou – Olimpia Satu Mare s-a încheiat cu scorul de 3-2.

Olimpia Satu Mare suferă prima înfrângere pe plan județean și termina turul campionatului pe locul 2.

La juniori: Talna Orasu Nou – Olimpia Satu Mare 6-5

Suporterii Olimpiei au facut deplasarea la acest meci si si-au incurajat favoritii.