Olimpia MCMXXI – Termala Dindesti 7-0 (3-0)

Duminica 23 septembrie 2018, într-un meci contând pentru etapa a III-a a ligii a V-a, Olimpia a întâlnit pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan pe Termala Dindesti.

Antrenorul Olimpiei, Ioan Donca, a început meciul în următoarea formula: Crisan – Pop, Puți, Vonet, Turşuc, Moroșan, Srepler, Ile, Mihai, Sician, Cuth

Termala Dindesti a început meciul cu următorul unsprezece: Gal – Dan, Ionas, Toder, Parău, Costin, Csordas, Iakob, Păcurar, Silaghi, Balogh

Olimpia a dominat autoritar jocul în primul mitan, în primele 15 minute având un gol anulat pe motiv de offside și o bară dintr-un șut în plin a lui Moroșan.

Golul plutea în aer și el a venit în minutul 19 când Erich Srepler a perforat poarta dindestenilor pentru 1-0 în favoarea Olimpiei.

În minutul 22 Olimpia avea sa mărească avantajul de pe tabela de marcaj prin Vonet care a înscris din penalty.

În minutul 25, același Erich Srepler avea sa urce scorul la 3-0 în favoarea Olimpiei.

Deși a dominat de la cap la coada prima repriză, Olimpia nu a mai reușit sa înscrie având numeroase ocazii printre care și o bară, astfel 3-0 avea sa fie scorul înregistrat la pauză.

La reluare meciul a început în aceeași nota, cu Olimpia dominând jocul.

Astfel în minutul 50 Olimpia a majorat avantajul pe tabela prin Mitrasca, acesta înscriind pentru 4-0.

În minutul 55 scorul a devenit 5-0 pentru Olimpia, marcator același Mitrasca.

În minutul 75 același, Mitrasca si-a mai trecut o data numele pe lista marcatorilor, scorul devenind 6-0 pentru galben-albastri.

În minutul 88 Termala Dindesti a avut prima ocazie când au scăpat pe o contra, dar au ratat milimetric pe lângă poarta.

Scorul final avea sa fie însă 7-0, Adrian Gules si-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 90.

Un nou rezultat bun obtinut de Olimpia în jocul căreia s-au putut vedea câteva faze lucrate. Astfel în urma acestui rezultat Olimpia rămâne liderul seriei A a ligii a V-a cu 9 puncte după primele trei etape și 20 de goluri marcate zero primite.

În pauza meciului a avut loc extragerea de la tombolă pentru o.minge cu autografele jucatorilor. Câștigătorul mingii a fost Danciu Raul.