Luceafarul Oradea – Olimpia Satu Mare 2-1

In etapa a XIV-a a ligii a II-a, Olimpia a intalnit in deplasare, pe Luceafarul Oradea, ocupanta penultimului loc in clasament. Cu toate acestea, desi la un moment dat, mai exact in minutul 34 a meciului, satmarenii se aflau in avantaj cu un gol, au reusit sa piarda pana la urma cu scorul de 2-1, coborand astfel pe un loc retrogradabil.

Va prezentam mai jos comentariul text al meciului preluat de pe site-ul liga2.ro

Stadion: Luceafarul (Sânmartin – Bihor);
Arbitru: Cristian Codrea; Asistenţi: Cristian Nicolae Lucaci şi Radu Despa (toţi din Baia Mare).

Luceafărul: G. Gakos – Bedea, Balea, A. Mutu, Trif – Chiş-Toie, Ţegle (cpt.) – Antohi, Al. Dulca, Ban – Vl. Rusu
Rezerve: Gudea – D.Ciobanu, Tînc, Codoban, Cuc, Dragu
Antrenor: Cristian Dulca

Olimpia: Fl. Muntean – Duruş, Hlinca, Cr. Munteanu, Brata (cpt.) – Villand, D. Muntean – Jurj, Vas. Pop, Miholca -Lusamba

Min 77 Ţegle şutează bine de la 20 de metri, lângă bară, dar Muntean salvează

Min 73 Vlad Rusu scapă singur în careu, cade în contactul cu portarul, cere penalty, dar primeşte galben pentru simulare

Min 64 Miholca este schimbat cu Chitaş, iar Florin Achim intră în locul lui Vasile Pop

Min 63 Dulca este schimbat de Codoban

Min 61 2-1 O nouă lovitură de la colţ a bihorenilor, executată de Trif, ajunge în careu, de unde este respinsă de fundaşii Olimpiei, dar până la Vlad Rusu, care de la 11 metri de poartă, preia, se întoarce şi marchează cu un şut plasat

Min 58 Centrarea de pe stânga a lui Ban îl găseşte liber în careu pe Vlad Rusu, care trimite cu capul din 6 metri, dar peste poartă

Min 50 Bihorenii au un corner, respins de apărarea din Satu Mare, dar numai până la Ban, care şutează violent, însă în blocaj

Min 48 1-1 Început furibund de repriză pentru Luceafărul. Andrei Antohi reia spectaculos, fără preluare, o centrare venită de pe dreapta, iar mingea se opreşte în colţul lung al porţii oaspeţilor

Min 39 Ţegle şutează din careul mic şi scoate un fundaş din faţa porţii

Min 34 0-1 Vasile Pop pătrunde spre poartă pe dreapta, ajunge la colţul careului mic şi marchează cu un şut la colţul scurt, pe jos, pe lângă portar