Liga a V-a, etapa a VI-a, Olimpia MCMXXI – Dacia Supur 6-2 (2-1)

Într-un meci contând pentru etapa a VI-a din liga a V-a seria A, Olimpia MCMXXI a întâlnit duminică 16 octombrie 2018 cu începere de la ora 16:00, pe stadionul Olimpia – Daniel Prodan, lanterna roșie, Dacia Supur.

Olimpia MCMXXI: Crisan – Morosan, Tursuc, Ile, N. Nagy, Mitrasca, Puti, Srepler, Lakatos, Pop. Antrenor: Ioan Donca

Dacia Supur: Linca – Macarie, Farcau, Balota, Trufas, Sava, Mortocian, Marincas, Andrei Dorin, Parnau, Paku

Dacă unii se așteptau la un meci ușor pentru Olimpia acesta nu a fost deloc așa.

Supuranii prin au deschis scorul în minutul 9 printr-un șut expediat de la 16 m lângă bara de la coltul lung al porții aparate de Crisan.

În minutul 19 în urma unui corner executat de pe partea stângă de către Olimpia, supuranii bâlbâie mingea în careu, situație de care profită Norbert Nagy egalând pentru Olimpia.

În minutul 37 după o schemă din lovitură liberă, Vonet primește o pasa în careu și trimite mingea pe lângă portarul oaspeților iar mingea poposește în plasă. 2-1 pentru Olimpia.

În minutul 42 în urma unei centrări de pe partea dreapta, Srepler reia din foarfeca laterală însă mingea zguduie bara transversală a supuranilor.

În minutul 45 Olimpia mai trimite o minge în bara transversală în urma unei lovituri libere de la 16 m.

La pauza, Olimpia MCMXXI – Dacia Supur 2-1.

La reluarea jocului, Crisan bâlbâie o minge în careu iar Dacia Supur reușește sa egaleze, 2-2.

În urma unui atac al Olimpiei pe partea dreapta, Srepler primește o minge în careu și îl învinge pe portarul Daciei pentru 3-2.

În minutul 76, Vonet își mai trece încă o data numele pe lista marcatorilor pentru 4-2.

În minutul 81 în urma unei centrări a lui Sician în careul Daciei, Srepler îi ia fața portarului și trimite cu capul în plasă pentru 5-2.

În minutul 84, Gules pătrunde pe partea stângă în careul Daciei, îi pasează la 11m lui Sician care înscrie pentru 6-2.

În minutul 88, Moroșan executa o lovitura libera de la 17 m însă mingea lovește din nou transversala.

Castigatorul tombolei pentru mingea cu semnaturile jucatorilor a fost Kirner Roland.

De asemenea din donatii la acest meci s-au strans 831 lei.

Următoarea etapa Olimpia întâlnește în deplasare pe Speranța Bogdand.