Cupa Romaniei: Avantul Reghin – Olimpia Satu Mare 0-3
Așa cum se afirma la plecare, Olimpia a luat în serios meciul cu Avântul Reghin chiar dacă 3-4 din titularii obișnuiți au fost menajați în acest meci. Dar oarecum, era normal să fie așa pentru a da posibilitatea să joace și altor componenți ai lotului grupării sătmărene.
Meciul s-a jucat pe ploaie, pe un teren greu dar Olimpia, superioară echipei din Reghin, s-a impus în fața divizionarei C din localitate, fără mari probleme. Scorul a fost deschis în minutul 33 de Silviu Pană care a transformat o lovitură de la 11 metri acordată după un fault comis în careu asupra lui Faur. La zece minute după pauză Olimpia majorează scorul prin fundașul Valter Heil care, urcat în atac, a marcat cu capul după o lovitură de colț executată de Pană. Apoi, spre final, în prelungiri (min. 90+2) sătmărenii au mai marcat o dată prin Faur care a transformat o altă lovitură de la 11 metri acordată pentru pentru un fault în careu comis asupra lui Bura. Dar în prealabil Krausz a primit al doilea cartonaș galben (min. 81) și și-a lăsat echipa în zece oameni.
FC Olimpia: Șuta – Duruș, Fl. Mureșan, Heil, Iuhas, Villand, Pană (60 Takacs), Tudoran (74 Erdei), Krausz, Faur, Kanaloș (81 Bura).
Acest meci a fost programat în turul IV al Cupei României la fotbal, ediția 2016/2017. Tragerea la sorți a turului următor, 16-imi de finală va avea loc joi, la sediul FRF. Teoretic, sorții pot aduce în fața Olimpiei o echipă de Liga I. Dar se poate întâmpla ca sorții să ne ofere una dintr-un eșalon inferior cum ar fi echipa cu nume ciudat, Nouva Mama Mia Becicherecu Mic.
După meciul de marți, Olimpia s-a întors acasă urmând ca joi să pornească spre Ștefănești, lângă București, unde va juca cu Unirea Tărlungeni în următoarea etapă a Ligii a II-a.
Alte rezultate din Cupă:
• Dinamo II – Dunărea Călărași 2-0
• Juventus București – Clinceni 0-2
• Nouva Mama Mia Becicherecu Mic – UTA Bătrâna Doamnă 2-1
• ASU Poli Timișoara – Șoimii Pâncota 6-1
• Aerostar Bacău – F. Suceava 0-1
• Popești Leordeni – CS Balotești 0-1
• Național Sebiș – Luceafărul Oradea 0-2
Sursa: Informatia Zilei
Olimpia a reușit să câștige clar la Reghin, 3-0, și să se califice pe tabloul principal al Cupei României. Galben-albaștrii vor întâlni în faza următoare o echipă de prima ligă. Așa cum a promis după partida de sâmbătă cu Dunărea Călărași, antrenorul Bogdan Andone a menajat câțiva dintre jucătorii care au dus greul în primele zece etape din Liga a 2-a. Dar chiar și cu Villand, Kanalos, Takacs, Bura, Erdei sau Faur în teren, Olimpia și-a dominat adversarul din liga a 3-a și s-a impus cu 3-0 prin reușitele lui Panămin 33 din penalty, Heil min 55 ( după centrarea lui Pană) și Faur în prelungiri, min 90+2. Din păcate însă Krausz a fost eliminat în minutul 80 după ce a încasat al doilea galben și va lipsi sâmbătă în campionat în partida cu Unirea Tărlungeni.
FC Olimpia: Șuta – Duruș, Fl. Mureșan, Heil, Iuhas- Villand, Pană (60 Takacs), Tudoran (74 Erdei), Krausz-Faur, Kanaloș (81 Bura).
Alte rezultate din Cupă din meciurile de ieri:
Dinamo II – Dun. Călărași 2-0
J.București – Clinceni 0-2
Nouva Mama Mia Becicherecu Mic – UTA B. Doamnă 2-1
ASU Poli Timișoara – Șoimii Pâncota 6-1 ( meci arbitrat de Szabolcs Kovacs din Carei)
Aerostar Bacău – F. Suceava 0-1
Popești Leordeni – CS Balotești 0-1
N.Sebiș – Luc. Oradea 0-2
Metalurgistul Cugir s-a calificat la masa verde. Faza următoare a Cupei României se va juca pe 26 octombrie
Sursa: Gazeta de Nord-Vest