A fi sau a nu fi în play-off!
Olimpia are nevoie de 4 puncte în 4 meciuri pentru a juca pentru locurile 1-6
Așa cum se știe, în sezonul trecut Olimpia a ratat, la mustață, pezența în play-off-ul campionatului Ligii a II-a. Eșecul înregistrat pe teren propriu, 0-1 cu Gloria Bistrița, echipă care azi a dispărut din peisajul fotbalistic autohton, i-a fost fatal echipei sătmărene care a ajuns să joace în play-out, parte a campionatului lipsită de interes.
Acum, după două etape de la începerea sezonului, și cu patru etape înainte de final, lucrurile par a sta ceva mai bine pentru Olimpia. Åžansele de a juca pentru locurile din partea superioară a clasamentului sunt bune. Dar și emoții sunt destule pentru că, aflați în spatele sătmărenilor, vâlcenii din Zăvoi vor și ei să joace pentru locurile 1-6. Iar programul pare să-i avantajeze. Dar haideți să vedem cum stau lucrurile.
6. FC Olimpia 16 7 2 7 16-16 23
7. CSM Vâlcea 17 3 9 5 13-15 18
După cum se vede din liniile de clasament, Olimpia are 5 puncte avans în fața vâlcenilor. Până la final de sezon Olimpia mai are de jucat patru meciuri: FC Bihor (d), Poli Timișoara (a), FC Olt Slatina (a) și cu Unirea Tărlungeni (d), meci programat în ultima etapă, în 28 martie.
CSM Vâlcea are de jucat practic două meciuri, cu Unirea Tărlungeni (a), FC Caransebeș (d). Apoi vâlcenii stau după care, în ultima etapă, au asigurate 3 puncte pentru că ar fi trebuit să joace cu Fortuna Câmpina.
Matematic, pentru a avea asigurată prezența în play-off, Olimpia trebuie să facă 4 puncte în 4 meciuri. În acest caz, chiar dacă Vâlcea câștigă tot, la egalitate de puncte, ne avantajează rezultatele directe, 0-0 și 2-2.
Dar, repet, prezența în play-off, va fi greu de obținut, iar echipele întâlnite acasă sunt greu de bătut. De exemplu, Poli n-a pierdut de 11 meciuri, FC Olt de 6 meciuri (din care 5 victorii), iar echipa din Tărlungeni este invincibilă tot de 6 meciuri. Așa că o “pâine” de mâncat ar fi în meciul cu FC Bihor. Statistica este cu noi pentru că, din ultimele 5 meciuri, Olimpia a câștigat de patru ori. Chiar și la Oradea.
[Constantin Demian/IZ-SM]